Teens Weekend Camp new!

 

Children of the Arctic

 

Great Adventure

 

Youth Expedition to the North Pole

A ski tour to the North Pole

The Museum of the Yacht Apostol Andrey

Album

Exhibition

To the North Pole during polar night

 

Polar Passage `2000

Third circumnavigation of
the yacht Apostol Andrey

Dr. Hanpels Expedition

Korean team in the Bering Strait

Following in Dr. Cooks tracks

Expedition of Prince Albert II to the North Pole

25 years together with the North Pole

Great Russian Race

Second circumnavigation of the yacht Apostol Andrey

First circumnavigation of
the yacht Apostol Andrey

Siberia Expedition

Ascent of Mt. McKinley

Eduard Tolls Treasure

Dezhnev, Pronchishchev, Lassenius

Bering Strait

Mystery of Lassenius

Pronchishchevs Land

Challenging Greenland

Truck Global Expedition

Expedition of Gilles Elkaim

Dmitry Shparo

 

Matvey Shparo

 

Suovenirs

Commitments

Projects 1989-2013

Awards

Press media publications

Information

Plan of courses

Admission

 
Arctic and Antarctic expeditionary centre Polus
Arctic and Antarctic expeditionary centre Polus
Arctic and Antarctic expeditionary centre Polus

www.sovintel.com

www.nycomed.ru

www.marsat.ru

www.vvv.ru

www.ug.ru

www.bask.ru

www.scanex.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organization of expeditions and varrious adventurous projects


OverviewAreas of field worksNews HistoryScientific programTeamResults
Russian ver.• Contact usHome pageGallery new!

Participants of the expedition.

  1. Sergey Epishkin leader of the expedition, the Adventure Club;
  2. Anatoly Melnikov deputy administrator, the Adventure Club;
  3. Vadim Starkov scientific leader, archaeologist, Ph. D. History, Professor, Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences;
  4. Svend Albrethsen archaeologist, Agency on Cultural Heritage, Denmar;
  5. Sergey Nikitin forensic medical expert, Moscow Forensic Bureau;
  6. Sergey Ryzhiy assistant on logistic issues, Long-range Aviation of Russia;
  7. Konstantin Smolnikov technical expert, "The third Rome"enterprise;
  8. Nikolai Karavaev geographer, College #1, Perm;
  9. Igor Khoshch assistant manager, the Adventure Club;
  10. Elena Kirichok biologist, cook, the Adventure Club;
  11. Vitaliy Murashko photographer, the Adventure Club.


OverviewAreas of field worksNews HistoryScientific programTeamResults
Russian ver.• Contact usHome pageGallery new!

  VVV.RU

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

FaceBookYouTube